הפלוג – הבלוג הפוליטי של טל שניידר http://www.talschneider.com מפוליטיקה ובלוג יוצא הפלוג. כי פלוגתאות בפוליטיקה הן דבר טוב Wed, 19 Jul 2017 10:06:47 +0000 he-IL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.5 אושרוב סופרת, פובלציסטית ועורכת לשונית וטל שניידר עיתונאית ובלוגרית פוליטית בעלת הפלוג, חותכות מדי שבוע את הזירה הפוליטית הישראלית לאורך ולרוחב. עם ראיונות פוליטיים, שיחה על אירועי השבוע, סיפורים מאחורי הקלעים ולסיום: מקאמה פוליטית עברית מושחזת. האזנה נעימה! גיקונומי - בית לפודקאסטים ישראליים clean גיקונומי - בית לפודקאסטים ישראליים nirdoron@gmail.com nirdoron@gmail.com (גיקונומי - בית לפודקאסטים ישראליים) פודקאסט פוליטי מאת טל שניידר ונילי אושרוב הפלוג – הבלוג הפוליטי של טל שניידר http://www.talschneider.com/wp-content/uploads/2017/01/Harishonot.png http://www.talschneider.com nirdoron@gmail.com אושרוב סופרת, פובלציסטית ועורכת לשונית וטל שניידר עיתונאית ובלוגרית פוליטית בעלת הפלוג, חותכות מדי שבוע את הזירה הפוליטית הישראלית לאורך ולרוחב. עם ראיונות פוליטיים, שיחה על אירועי השבוע, סיפורים מאחורי הקלעים ולסיום: מקאמה פוליטית עברית מושחזת. האזנה נעימה! מדוע התפטר נתי שמחוני עורך דינו של גנור? http://www.talschneider.com/2017/07/19/simhoni-conflict-of-interest/ http://www.talschneider.com/2017/07/19/simhoni-conflict-of-interest/#comments Wed, 19 Jul 2017 07:20:24 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19168 לפני מספר ימים התפטר עורך הדין נתי שמחוני מייצוג של מיקי גנור. בסמוך לכך, ביום ב׳ השבוע החלו לזרום ידיעות לכלי התקשורת שמיקי גנור מנהל מו״מ, באמצעות עורך דינו החדש אלי זהר למעמד של עד מדינה. באורח מקרי, נפגשנו (תא כתבי הכנסת) באותה השעה עם יו״ר הקואליציה ח״כ ביטן ועמדתו בנושא היתה שמדובר בהוכחה לכך שאין למשטרה חומרים, ולכן הם פונים לעדי מדינה.

אבל מדוע התפטר עו״ד שמחוני מייצוג של גנור? השאלה הזו נותרה עלומה. חלק מן הפרסומים התמקדו בכך שעו״ד זהר נחשב לבעל נסיון רב בנושא מעמדם של עדי מדינה

אבל חיפושי גוגל קלים מעלים את האופציה הבאה: שמחוני שימש בשנים האחרונות עורך דינו של שר החוץ לשעבר ושר הבטחון כיום אביגדור ליברמן. שמחוני היה אחד משורת עורכי דין שנשכרה על ידי ליברמן ואשר ליוו אותו בשימוע ובמשפט. התיק הסתיים בהצלחה כבירה (מבחינת ליברמן, מבחינת שמחוני)- זיכוי פה אחד בפרשת מינוי השגריר בן אריה ואי העמדה לדין בפרשת חברות הקש. במהלך כל תקופת המשפט, ליברמן השעה את עצמו מתפקיד שר החוץ וראש הממשלה נתניהו החזיק את התיק עבורו בפיקדון. כשהסתיים המשפט בזיכוי (נובמבר 2013) ליברמן חזר למשרד החוץ.

היתכן שעו״ד שמחוני מצא את עצמו בניגוד עניינים במהלך המו״מ להשגת מעמד עד מדינה למיקי גנור, עם עדויות ומידעים הקשורים לתקופה בה גנור מונה לקונסול כבוד של קפריסין, כאשר שר החוץ לשעבר ליברמן היה זה שבירך על המינוי?

ידיעה בעניין מינוי גנור לקונסול כבוד בקפריסין, 2011, הופיעה באתר News1 (יואב יצחק, מירב ארד)

סעיף 14 של כללי לשכת עורכי הדין (אתיקה מקצועית), המחייבים את עורכי הדין בישראל כאילו היה מדובר בחקיקה קובע:

סעיף 14 (ב) קובע שאין לייצג צדדים בעלי אינטרסים מנוגדים באותו העניין.

מקור בטחוני הפנה את תשומת לבי בימים האחרונים להמשך הקשר ההדוק בין ליברמן לפעילות מדינית/בטחונית בקפריסין, כאשר במסגרת תפקידו כשר בטחון יצא ליברמן לשם באחת מנסיעותיו הראשונות, כשלושה חודשים אחרי שנכנס לתפקיד (ספטמבר 2016). גם בתפקידו כשר החוץ, קפריסין היתה יעד תכוף (יחסית) לנסיעות עבודה שלו.

[וזאת מבלי להיכנס כאן לכל הפגישות והקשרים והיקף המידע שהיה בידי הרשויות בישראל בעבר בנוגע למהלכיו השונים של ליברמן בקפריסין]

 

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/19/simhoni-conflict-of-interest/feed/ 1
אפליקציית ההמרצה של גבאי לניהול יום בחירות http://www.talschneider.com/2017/07/11/gabbay-app/ http://www.talschneider.com/2017/07/11/gabbay-app/#comments Mon, 10 Jul 2017 16:01:51 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19150 היום הסתובבתי בקלפי ההצבעה ברמת השרון, ושוחחתי עם פעילים. בשעה זו (19:00) עדיין איננו יודעים מי ינצח את הפריימריז במפלגת העבודה – פרץ או גבאי- אך אחד הדברים שסיפרו לי פעילי השטח הוא שמטה גבאי מאורגן הרבה יותר טוב, מבחינת יצירת קשר עם בוחרים שמזוהים כתומכיו ושהם משגרים הודעות לצאת להצביע באופן הרבה יותר יעיל.

לדבריהם, מטה גבאי השקיע הרבה יותר כסף בניהול יום בחירות לעומת מטה פרץ שתקציביו (כך אמרו הפעילים) דל בהרבה.

בירור העלה שאבי גבאי קיבל מעמירם לוין את מערכת ההמרצה, כתוכנה ייעודית ליום בחירות, המתיישבת בניידים כיישום פשוט כולל נחיות המרצה מדויקות ומשוב למילוי על ידי מתנדבים, בנוגע לאופן הצלחת/כשלון הקשר של המתנדב עם המצביע הפוטנציאלי. המפתח של התוכנה/יישום, שמואל וואזנה, העביר אותה כפי שהיא למטה אבי גבאי וזה היה שדרוג משמעותי כבר ליום הבחירות בסיבוב הראשון.

להלן צילומי המסך של אפלקיציית ההמרצה של שמואל וואזנה.

מסך ראשון: אופן הפנייה אל מתפקדי העבודה, נוהל השיחה, איך מציעים הסעה, איפה אמורים להצביע וכולי.

מסך שני: מסד הנתונים על המצביע הפוטנציאלי אשר מגיע לנייד של מתנדב המטה של גבאי. למי הוא אומר להתקשר, איפה הוא גר בארץ, מה גילו.

 

מסך שלישי: משוב למילוי על ידי מתנדב המטה של גבאי, האם המצביע ידע היכן להצביע, האם הוצעה לו ההסעה, מתי הוא מתכנן להצביע ולמי החליט להצביע בסופו של דבר.

 

 

ייעול מן הסוג הזה של מערכת המרצה לפריימריז הוא חשוב במיוחד במערכה שבה הכרעת הבוחר יכולה ליפול על 100 קולות לכאן או לשם. מיותר לציין שהמתנדבים לא צריכים לבוא לחייג מן המטה או מקום כלשהו, את פעילות ההתנדבות הם יכולים לעשות מן האוטובוס, מן המשרד, מגינת המשחקים כשהם שומרים על הילדים אחר הצהריים וכולי.

ככל שידוע לי, זו פעם ראשונה (בישראל) שאני רואה מערכת המרצה מן הסוגה זה לבחירות. כבוד למטה גבאי ולמועמד על המהלך.

להלן התמונות שלי מסניף רמת השרון:

 

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/11/gabbay-app/feed/ 1
קיסריה: מיקי גנור עוזב את ביתו הסמוך לנתניהו http://www.talschneider.com/2017/07/09/mikiganor-2017/ http://www.talschneider.com/2017/07/09/mikiganor-2017/#comments Sun, 09 Jul 2017 11:01:42 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19135 מיקי גנור, מי שמתגורר בסמוך מאוד לבית ראש הממשלה נתניהו בקיסריה עוזב את ביתו ועובר דירה לעיר אחרת. סיבת המעבר אינה ברורה, אך העזיבה היא ביזמתו. עם מעבר הבית גנור לא יגור בסמיכות לנתניהו (מרחק של כמה בתים) ואף לא יגור יותר (מרחק הליכה לכיוון השני) ליד עורך דינו דוד שמרון, שהוא גם עורך הדין של נתניהו.

שמו של גנור עלה לכותרות בשנה האחרונה בשל מעורבתו בעסקת רכש הצוללות וכלי השיט. הוא שימש כנציג המספנה הגרמנית בישראל. עורך דינו לביצוע העסקה הוא עו״ד דוד שמרון, בן דודו של נתניהו ומי שמשמש גם כעורך דינו ובמקרים מסוים, אף דוברו.

בשכונה המסוימת בקיסריה מתגוררים, במרחקי הליכה זה מזה, משפחת נתניהו, משפחת גנור, משפחת שמרון וגם, בצמוד לבית ראש הממשלה ג׳יימס פאקר ומשה אדרי (להם אין קשר לפרשת הצוללות). כעת כאמור, משפחת גנור עוזבת את הבית בו התגוררה בשכירות.

בפברואר 2017, עבר נושא רכש הצוללות מבדיקה לחקירה פלילית. בהודעה חריגה, הודיעו בפרקליטות המדינה, מי אינו נחקר ו/או חשוד: נתניהו.

בית גנור כמעט לשעבר, קיסריה. צילום: טל שניידר

בית גנור כמעט לשעבר, קיסריה. צילום: טל שניידר

לפי פרסומים שנחשפו בעבר במעריב (בן כספית), ערוץ 10 (דרוקר), ידיעות אחרונות (גיא ליברמן, יוסי יהושע) קידם נתניהו את פרויקט רכש שלוש צוללות מגרמניה. שר הבטחון יעלון (כאשר היה בתפקידו) התנגד ובכל זאת העסקאות התקדמו. לדברי יעלון, רק אחרי שהתפטר (בפועל הודח יותר מאשר התפטר) – נסגרה העסקה. ״התנגדתי ובלמתי… רק לאחר שהתפטרתי חודשה העסקה, קודמה ונסגרה באופן שמעורר שאלות״, הוא אמר.

גנור, הלקוח של עו״ד שמרון, אמור היה להרוויח עמלת תיווך. העיתונות הגרמנית דיווחה על סכומי תיווך בסדרי גודל עצומים, של בין 10- ל 30 מליון אירו. עוד לפי פרסומים קודמים, גנור ושמרון ניסו להעביר את אחזקת הצוללות מידי המספנה של חיל הים למספנה הגרמנית שייצג גנור. הם ניסו לשכנע את יו״ר ההסתדרות שיסיר התנגדות מטעם ארגון עובדי צה״ל לביצוע עבודות התחזוקה, שכן מדובר בעבודה בעלת היקפי ענק.

נתניהו הגיב לפרסומים לעיל וציין שלא היה מודע לכך ששמרון מייצג את גנור בעסקה. שמרון, גם הוא טען שראש הממשלה לא היה מודע והוסיף שלא היה פגם בהתנהלותו.

כאמור, החקירה הפלילית בעניין מתנהלת בעצלתיים. איך יודעים שזה בעצלתיים? מספיק לקרוא את הציוצים של שר הבטחון לשעבר יעלון. דבריו חמורים מאוד. בנושא חקירת רכש הצוללות וספינות כלי השיט הרשויות בישראל לא ממהרות. ״אם לא יוגשו כתבי אישום אפרסם בפומבי את כל הידוע לי״, התחייב יעלון.

בועדת חוץ הבטחון בכנסת החלו בדיקות מסוימות בנוגע לפרשיה, אך זה היה לפני כחצי שנה. אין שום עדכון מאז.

 

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/09/mikiganor-2017/feed/ 3
לוז פוליטי 9 ביולי http://www.talschneider.com/2017/07/09/politicalschedulejuly9/ http://www.talschneider.com/2017/07/09/politicalschedulejuly9/#respond Sat, 08 Jul 2017 16:20:09 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19131 יום א׳, 9 ביולי

10:30, ישיבת ממשלה

13:30 ועדת שרים לחקיקה

14:00 שידור חי מועדת חוק חוקה ומשפט בדיון פומבי (נדיר למדי, יש לציין) של נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור ושרת המשפטית איילת שקד – בנושא שיטת הסניוריטי. משפטנים בכירים נוספים אמורים להשתתף (נאמר לי שהנשיא לשעבר אהרן ברק אמור היה להשתתף, אך עבר ניתוח גב, ולכן לא בטוח שיהיה)

יום ב׳, 10 ביולי

יועצו המיוחד של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג׳ייסון גרינבלט בסבב שיחות נוסף בישראל וברשות הפלסטינית.

בחירות לראשות מפלגת העבודה, סיבוב שני בין עמיר פרץ לאבי גבאי.

תוצאות בשעה 22:00 בערך

יום ג׳, 11 ביולי

בכנסת: יום השפה הערבית

יום ה׳, 13 ביולי

קול קורא לרכישת עבודות אמנות ישראליות על ידי הכנסת. עד ליום זה ניתן להגיש הצעות (ע״י אמנים) ולהעביר חומרים לועדה ציבורית שתבחר את יצירות האמנות.

30 ביולי

היום האחרון של כנס הקיץ של הכנסת

3 באוגוסט

מצעד הגאווה בירושלים, פרטים כאן.

יום א׳, 24 בספטמבר

בחירות פדרליות כלליות בגרמניה.

22 באוקטובר

פתיחת כנס החורף של הכנסת

למי שלא מכירעמוד הפלוגה המסייעת ובו הצעות עבודה בתחום הפוליטי (משרות עליהן אני לומדת ומתעדכנת או שפוליטקאים מבקשים לפרסם בעמוד הזה)

אם אתם מעוניינים להצטרף כמנויים לפלוג (15 ש״ח לחודש) ולהיכנס לאחת מקבוצות הווטסאפ של הפלוג – קראו את הפוסט ׳הצטרפות לקבוצות הווטסאפ

השבוע שחלף:

נתניהו עושה בתים מבפנים– על טקטיקת השטח החדשה של ראש הממשלה;

הבחירות במפלגת העבודה: יום בחירות ומשמעות התוצאות;

הביקור המוצלח של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי בישראל, מה הם העסקאות הענקיות עליהן לא דובר?

מי תהיה הח״כית ה 34 בכנסת ה 20? ייצוג הנשים בכנסת חסר תקדים.

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/09/politicalschedulejuly9/feed/ 0
פניו של נתניהו נהרו למודי http://www.talschneider.com/2017/07/07/india-israel-2017/ http://www.talschneider.com/2017/07/07/india-israel-2017/#comments Fri, 07 Jul 2017 12:15:11 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19110 פניו של ראש הממשלה נהרו השבוע. אי אפשר היה לפספס את השמחה וההנאה שליוותה את ביקורו המרשים של ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי. התמונות העבירו את המסר וגם את הפאן, אך מאחריהן ניצבו אנשים רבים משני הצדדים ששקדו והכינו את הביקור במשך זמן ממושך מאוד. מודי שיגר לישראל שרים בכירים בטפטופים במשך השנתיים האחרונות. ניתן לומר, בלי להגזים, שאנשי משרד החוץ הישראלי, עד לרמות הבכירות ביותר הכינו את הביקור הזה במשך שנתיים.

לצידה של הכימיה המדהימה בין האישים, אפשר ורצוי להשוות וללכת אחורה בפיד הטוויטר של מודי. רק שבוע קודם מודי היה האורח של טראמפ בבית הלבן. מודי לא הוזמן לארמון הפאר הפרטי במאר-א-לגו (בניגוד לעמיתו הסיני הנשיא שי ג׳ינפנג) ועל אף שמדובר היה בביקור שעבר בהצלחה, אפשר לראות את ההבדלים.

מודי ניצב לצידו של טראמפ, עם לבביות מאופקת. האיש נעים הליכות אבל טראמפ לא הוציא אותו מגדרו ואני מבססת את האמירה הזו לא רק על הטוויטר הגועש ורועש של טראמפ ומודי, אלא גם על שיחות עם אנשים שעקבו אחרי אותו הביקור.

מודי ביקר בישראל עם כל הלב, הרגש, המחשבה והחזון. על אף שבוע פוליטי עמוס, חשוב היה לי להספיק לאסוף רשמים גם ממודי וכך התרוצצתי לתדרוך המקדים של אנשי משרד החוץ, השגרירים מארק סופר ודני כרמון; הייתי בטקס ההצהרות והחתימות בירושלים; ולבסוף הלכתי לראות את הקהיליה ההודית החיה בישראל מריעה ומשתוללת למודי ונתניהו בגני התערוכה (ועל כך בהמשך הפוסט).

ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת הודו מודי בחוף הים בגבעת אולגה, 5 ביולי 2017. צילום: לע״מ, קובי גדעון, חיים צח

ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת הודו מודי באירוע קהילת הודו בישראל, גני התערוכה, 5 ביולי 2017. צילום: לע״מ, קובי גדעון, חיים צח

ראש הממשלה נתניהו וראש ממשלת הודו מודי באירוע קהילת הודו בישראל, גני התערוכה, 5 ביולי 2017. צילום: לע״מ, קובי גדעון, חיים צח

לחשבון הטוויטר של מודי יש 31.3 מליון עוקבים.

לחשבון הטוויטר של טראמפ יש 33.4 מליון עוקבים.

עולם חדש של תדמיות ב 140 תווים.

מאחורי ציוצים ב 140 תווים ניצבים אינטרסים במאות מיליוני דולרים. אף יותר. ושווה להתעכב על כך מעט. שמענו השבוע על טכנולוגיות השקיה, טיהור מים, השקעה בזני פרחים. קיבלנו מידע גם על שיתופי פעולה טכנולוגים, סייבר, התמודדות עם אירועי טרור. אבל העסקאות הגדולות ביותר בין ישראל להודו הן בתחום הנשק. בוושינגטון חתם מודי על עסקת רכש של בואינג גלובמאסטר (C-17) בשווי 365 מליון דולרים וקיבל את אישור האמריקאים לעסקה העתידית בשווי של 2 מיליארד דולרים לרכש מזל״טים לאיסוף מודיעין.

הקשרים החמים בישראל נרקמו גם לצורך השלמת עסקות בעתיד וזאת למרות שלא היו בכותרות במהלך השבוע החולף. מודי רצה ביקור אזרחי, כלכלי, חברתי, וללא פוקוס בטחוני במסגרת מסע יחסי הציבור שלו לעצמו.

ידידי, רו״ח-מן-הון, איש עסקים ישראלי המרבה לשהות בהודו במסגרת עבודתו שוחח עמי והסביר שמודי שקוע באופן עמוק בבניית הודו כמעצמת-על ולצורך כך הוא נמצא במסע רכישות צבאיות. לדבריו מודי בונה את שנותיו כמנהיגות שתשנה את הודו דורות קדימה. הוא שואף להיות דמות היסטורית עבור הודו, אך להבדיל מגנדי, מודי רוצה להיזכר כאיש ניהול ויכולות, ולא רק איש חזון. לשם כך, חלק ממסעותיו נדמים כפולחן אישיות אדיר, אך הכל נעשה באופן מחושב כדי לחשוב ולבנות את הודו קדימה.

כדי לבנות את הודו כמעצמת-על, יש להצעיד אותה למודרנזיציה ולבנות לה גם כוח צבאי עצום. אם בעבר הרחוק הודו נהגה להסתפק בנשק דרג ב׳ מייצור רוסי, בעשור האחרון הודו ניהלה את עסקיה בעיקר מול ארה״ב. סינג, קודמו של מודי קיבל יחס נדיב מאוד מג׳ורג׳ בוש ומאובמה, לרבות הסכם הגרעין (אזרחי, צבאי, כתבת עבר שלי) חסר התקדים.

אבל כאשר הנשיא טראמפ נבחר, מודי עבר למוד חששות. מדוע? רו״ח-מן-הון, מספר שטראמפ היה מושקע בפרויקטי בניה בפקיסטן, אך לא בהודו וכאשר התקשר לשוחח עם מנהיגי עולם, פקיסטן קדמה להודו. הוושינגטון פוסט פרסם השבוע שמודי ראה את העליות והמורדות שביחס טראמפ לסינים, וגם זה הטריד אותו. ארה״ב תומכת בפרויקט הענק ׳דרך המשי הכלכלית׳ ומשלבת לתוכו את פקיסטן. איפה הודו?

טראמפ אומר America First ומודי עוד לפני טראמפ חרט על דגלו את מדיניות Make in India. איך זה מסתדר? מודי, כך מדווחים, מוטרד גם מן האופן בו ארה״ב תחת טראמפ נטשה את הסכם פריז למאבק בהתחממות הגלובלית. הודו מושקעת מאוד ביישום ההסכם הזה. אלמנט נוסף, מטריד במיוחד עבור ההודים, הוא אישורי הויזה לעובדים בהייטק בארה״ב.

יש האומרים שבסיקור של יחסים בינלאומיים הפן האישי הוא הצבעוני והמרתק, אבל האינטרסים הבינלאומיים תמיד גוברים על האישיים. כך גם עם ישראל. הודו פונה לישראל ובגדול, כי תעשיית יצוא הנשק של ישראל צמאה למכור להודו. ברור שישראל אינה שחקנית בסדר גודל אמריקאי או רוסי, אך עם סדרי הגודל של הודו, יייצוא נשק ישראלי לשם הוא נדבך כלכלי משמעותי בצד שלנו.

וכעת למעט צבע:

אירוע כינוס הקהיליה ההודית בישראל היה משמח. ראש הממשלה ההודי מקיים כנסים כאלה בביקוריו בכל העולם. תפוצות הודו בעולם מחזקות את הכלכלה ההודית, כי בני המשפחות שולחים את הכנסותיהם לתמוך בבני המשפחה הנותרים בהודו. האירוע היה כה מושקע, עד שיותר מתריסר זמרים ומבצעים, ולהקותיהם הוטסו במיוחד מהודו כדי לבדר את הקהל שהגיע לגני התערוכה. אחד הזמרים הבולטים שהופיעו (אין בידי את שמו), הוא כמו המקבילה של שלמה ארצי שלנו.

שוו בנפשכם, שנתניהו יגיע לכינוס של ישראלים בעמק הסיליקון או לוס אנג׳לס ושלמה ארצי ילווה אותו במסע הופעות שם. האתוס הישראלי של ישראלים החיים בתפוצות הוא שונה, הפוך למעשה. הגישה היא להמשיך ולומר לישראלים לחזור פיסית ארצה, וזאת למרות חוזקנו הכלכלי.

בישראל חיים גם כמאה אלף יהודים ממוצא הודי ומקיימים חיי קהיליה תוססת ומאוחדת. רבים מהם הגיעו השבוע לאירוע הגדול.

בתמונות להלן: ‫אנטואן, עובד בבית חולים סורוקה בבאר שבע, חי בישראל 9 שנים. ;סאני, מנקה בתים, 6 שנים בישראל; סוני וטוני, מטפלות סיעודיות ברמת החייל, 3 שנים בארץ; מודי וביבי על הבמה. וגם כמה קטעי וידאו שאני צילמתי הממחישים את ההתלהבות של הקהל.

 

 

 

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/07/india-israel-2017/feed/ 1
בקרוב בכנסת ה 20, ח״כית חדשה ומספר הנשים יעלה ל 34 http://www.talschneider.com/2017/07/07/women20thknesset/ http://www.talschneider.com/2017/07/07/women20thknesset/#respond Thu, 06 Jul 2017 17:36:15 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19096 הסכמי הרוטציה בתוך הרשימה המשותפת יובילו להשבעתה של הח״כית האישה ה 34 בכנסת ה 20. בכך יעלה מספר הנשים המשמשות כח״כיות מ 33  ל 34. ברשימה המשותפת הן יעלו מ 2 ח״כיות ל 3 ח״כיות מתוך 13 ח״כים, מספר חסר תקדים גם בייצוג של החברה הערבית.

הח״כית המיועדת החדשה היא ניבין אבו רחמון, בת 35, מורה לאזרחות והיא נחשבת בבל״ד למועמדת הדור הצעיר.

היא נבחרה למקום החמישי ברשימת בל״ד, תוך שהיא מביסה שני מועמדים גברים שהתמודדו על המקום החמישי מולה. היא נבחרה לרשימת בל״ד ללא שריון לנשים. בועידת בל״ד האחרונה היא התבטאה בנושא שריון נשים במוסדות המפלגה כדי שגם בגופים של הפעילים יהיה ייצוג רב יותר לנשים.

ב 16 ביולי יכנס לתוקף הסכם הרוטציה ברשימה המשותפת על פיו אמורים חברי הכנסת אבו מערוף (חד״ש) ואוסמה סעדי (תע״ל) לפרוש. במקומם אמורים להיכנס שני ח״כים, אחד נציג בל״ד והשני נציג התנועה האיסלמית.

אבו רחמון, היא הח״כית הרביעית מטעם בל״ד והיא מצטרפת לחנין זועבי, ג׳מאל זחאלקה וג'ומעה אזברגה. בסאל גטאס הורשע, והתפטר מן הכנסת עוד לפני ההרשעה, נכנס לכלא ביום א׳ האחרון. במהלך החקירה נגד גטאס, הוזמנה גם אבו רחמון לחקירה.

ברקע למימוש הסכם הרוטציה, ישנה התנגדות מסוימת בחד״ש כיוון שח״כ אזברגה מבל״ד נכנס לכנסת רק לאחרונה במקום גטאס ויש שם מי שטוען שבל״ד לא צריכה לקבל ח״כ רביעי במסגרת הסכם הרוטציה.

מספר חברות הכנסת ה20 עשוי לעלות עוד ל 35, זאת אם אחד מן השרים או הח״כים יפלט מתנועת הליכוד החוצה (השר חיים כץ מתמודד עם פרסומים על שימוע והמלצה אפשרית להגשת כתב אישום). הבאה בתור ברשימת הליכוד היא עורכת הדין אסנת מרק והיא תעלה את מספר הח״כיות מטעם הליכוד למספר חסר תקדים: 8 (פירוט מספרי חברות הכנסת, בסוף הפוסט).

ניבין אבו רחמון, בל״ד (צילום: קיר הפייסבוק של מפלגת בל״ד)

ח״כ עאידה תומא-סאילמן עם ניבין אבו רחמון

ניבין אבו רחמון, שלישית מימין, שורת העומדים. תמונה מאירוע ההכרזה על חתימת הרשימה המשותפת, שילוב של 3 מפלגות: חד״ש, בל״ד ורע״ם-תע״ל

מספר חברות הכנסת:

המחנה הציוני – 9 ח״כיות מתוך 24

הליכוד – 7 ח״כיות מתוך 30

יש עתיד – 3 ח״כיות מתוך 11

כולנו – 4 ח״כיות מתוך 10

ישראל ביתנו – 2 ח״כיות מתוך 5 ; 1 ח״כית (לוי-אבקסיס)

מרצ – 3 ח״כיות מתוך 5

הבית היהודי 2 ח״כיות מתוך 8.

ש״ס – 0

יהדות התורה – 0

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/07/women20thknesset/feed/ 0
פוסט בחירות: גבאי או פרץ? http://www.talschneider.com/2017/07/05/post-labor-elections/ http://www.talschneider.com/2017/07/05/post-labor-elections/#comments Wed, 05 Jul 2017 13:17:10 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19091 בעבודה שוקלים – להמשיך הלאה או לתמוך במועמד המוכר?

בשבוע הבא יתמודדו ראש בראש פרץ הוותיק וגבאי החדש. במי תומכים חברי הכנסת המשפיעים במפלגה, האם מוצאם של המתמודדים רלוונטי ומי יכהן כיו”ר האופוזיציה בפועל אם גבאי ייבחר?

טל שניידר, סלונה

אתמול הסתיים שלב ראשון באחת ממערכות הבחירות המסודרות והמתוקתקות ביותר שיצא לי לראות. פריימריז מורכבים, עם פיזור מפלגתי בין 5 מועמדים ריאליים. כל אחד מן המועמדים משך לקלפיות אלפי מתפקדים ושיעור ההצבעה היה גבוה יחסית (59%) עבור בחירות מקדימות. כל זאת ללא בעיות לוגיסטיות בעמדות ההצבעה, ללא עיכובים בפרסום התוצאות. זה בפני עצמו, ניהול יום בחירות מסודר, הוא אירוע נדיר במחוזותינו.

 

בסוף היום, עם היוודע התוצאות: 32.7% לעמיר פרץ ו 27.08% לאבי גבאי נותרו חברי מפלגת העבודה עם השאלה הבאה. ללכת על האיש המוכר, החביב, חיית השטח הוותיקה של מפלגתם, מי שגם הלך וחזר ולעיתים אכזב את בוחריו, עמיר פרץ? או להצביע עבור המועמד החדש, רק בן 50 ורק כמה חודשים חבר מפלגה, מי שמציע רוח רעננה, עסקית אך לא עסקנית, אבי גבאי?

שני המועמדים יוצאי עדות המזרח, ועד כמה שזה נשמע מוזר, לכך יש רלבנטיות עצומה בשמאל כיום. אנשים רבים מאמינים שרק עם מועמד יוצא עדות המזרח הם יוכלו לשכנע את הציבור הישראלי שמפלגת העבודה מחוברת לעם. אין לזלזל בתובנה הזו. מפלגת העבודה, לשעבר מפא״י הואשמה בפערים הכלכליים הקשים עם עולי מדינות ערב ומנסה במשך עשרות שנים לתקן את התדמית ולהראות מחויבות לשכבות החלשות. כעת, בין אם זה גבאי או פרץ בראשות המפלגה, הטיעון שלהם על מחויבות לפריפריה, לאנשים הפשוטים – יישמע יותר אמין.

אך איך יחליטו הבוחרים בין שניהם? פרץ זכה ב 10,141 קולות. האם זו התקרה שלו, כאשר שאר קולות הבוחרים שהתפזרו בין מרגלית, הרצוג ובר-לב מבטאים את אותם האנשים שלא סומכים עליו יותר, שרוצים לראות דם חדש? אנשי פרץ יצטרכו לעשות מאמצים כבירים בימים הקרובים כדי לשכנע את אותם 12 אלף איש (מעט יותר, חיבור סך השלושה) שרצוי וראוי לתמוך דווקא בו

ויש רק כמה ימים לשלב ב׳ של הקמפיין, מעניין יהיה לראות אם פרץ יזנח את הממלכתיות או אם גבאי ינסה לשלב קמפיין שלילי. התדמית של מפלגת העבודה גם ככה בצרות, ולכן נדמה שעדיף לשני המועמדים להעביר כמה ימים באדיבות ובשעמום (אך איך אפשר יהיה למשוך בצורה כזו את הבוחרים לקלפיות?)

במפלגת העבודה נותרו כמה דמויות מפתח על הגדר. שלי יחימוביץ׳, איתן כבל, סתיו שפיר ומרב מיכאלי הצביעו עבור המועמד שלהם אתמול מאחורי פרגוד, מבלי לחשוף את העדפותיהם. מדובר ב 4 ח״כים מן העשיריה הראשונה של המפלגה. זה כמעט בלתי נתפס שהם ימשיכו להחזיק את הקלפים קרוב לחזה ולא ישתפו את הפעילים והתומכים במי הם תומכים.

ספיר, במיוחד, מי שהתבטאה בבוטות רבה נגד הרצוג בעבר, ומי שיש לה עוקבים ותומכים רבים בדור הצעיר של המפלגה מתנהלת באורח מוזר כאשר אינה מפרסמת את מי היא מעדיפה. היא מהאו״ם?

מיכאלי מסיימת בעוד כמה ימים את תפקידה כיו״ר הסיעה ומעבירה את השרביט לח״כ חיליק בר. בעברה זכתה מיכאלי לתמיכה משמעותית מעמיר פרץ, אך בכנסת ה 20, התייצבה לצידו של הרצוג בכל דבר ועניין. כעת, כשהרצוג בין המפסידים, מיכאלי משוחררת לחזור לתמיכה בפרץ וכבר הכריזה על תמיכתה בו. 

אשר למלכה הבלתי מעורערת של מתפקדי העבודה, שלי יחימוביץ׳. ובכן, אנשיה עבדו עבור גבאי. זה היה ברור בשבועות האחרונים שהיא שיגרה לעברו את כל התותחים הכבדים שלה. זכייתו של גבאי בראשות העבודה (אם וכאשר) עשויה להפיח חיים במעמדה הפוליטי של יחימוביץ׳. כעוף החול, אחרי תקופה פוליטית קשה במיוחד, גבאי עשוי להיזקק לה, שתמלא את תפקיד יו״ר האופוזיציה עד שהוא יוכל להיבחר לכנסת ה 21.

 

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/05/post-labor-elections/feed/ 1
הישג לפרץ וגבאי; הפסד להרצוג מרגלית ובר-לב http://www.talschneider.com/2017/07/05/labor-1stround/ http://www.talschneider.com/2017/07/05/labor-1stround/#comments Tue, 04 Jul 2017 19:57:33 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19084 הסיבוב הראשון של הבחירות במפלגת העבודה הסתיים עם התוצאות הבאות

עמיר פרץ 32.7%  (10141 קולות);

אבי גבאי 27.08% (8395 קולות);

יצחק הרצוג 16.7% (5204 קולות);

אראל מרגלית 16.1% (4997 קולות);

עמר בר לב 6.9%  (2147 קולות)

ביום שני הקרוב יערך הסיבוב השני, בין פרץ לגבאי. הרצוג, שהיה יו״ר המפלגה במשך כמעט 4 שנים הפסיד בכבוד ונתן פייט עד לרגע האחרון, על אף שהאוירה בשטח מזה זמן רב שידרה שהפעילים רוצים להחליפו. מאחר והרצוג אדם נבון ומחובר מאוד לנעשה בשטח, יש להניח שהוא ידע זאת יותר טוב מכולם. אבל לא ויתר.

האם הרצוג יפרוש? ככל הנראה לא. הוא מאוד אהוב על אנשי המפלגה, הפעילים, הח״כים. גם חברי כנסת שבחרו לנטוש אותו ולתמוך במערכת הבחירות הזו בעמיר פרץ, ממשיכים לדבר עליו טובות.

מה בין גבאי לפרץ?

רבים מיהרו להדגיש שהנה, שני יוצאי מרוקו עלו לקו הגמר (בכלל במפלגת העבודה בסיבוב הזה, אפשר היה לראות ייצוג עדתי מגוון). אך במהלך הקמפיין בלטו ההבדלים ביניהם בנושא הזה. פרץ לא עשה מעולם שימוש בנושא העדתי. לא במערכת הבחירות הזו ולא בעבר. גבאי, ככל הנראה הרגיש שאינו מספיק מוכר לציבור בשמאל ולכן הירבה להזכיר את הילדות במעברה, את המוצא, את המזרחיות.

עמיר פרץ פיזר קצת רמזים (בשבועות האחרונים) על הקשר האמיץ שלו עם גבי אשכנזי והאפשרות לצרפו. אם פרץ ינצח, אולי יצרף את המזרחי השלישי לצמרת. אפשר יהיה אז להגיד שזו כבר לא מפלגה אשכנזית? לפחות חלקית.

לקראת ההתמודדות ביום ב׳, גם פה הנרטיב של שניהם יהיה שונה: גבאי בא לשנות, להביא למפלגה אדם חדש מבחוץ, להעמיד את עצמו כראוי ורלבנטי עבור כל מי שרוצה במפלגת העבודה להיפטר מן הדור הישן ולשים דמות חדשה ומרעננת.

פרץ מנגד, ממשיך לטעון בפני אנשי המפלגה שהוא ראוי לצ׳אנס נוסף מן המפלגה. שהוא בעל הניסיון וההיכרות, והטיעון המרכזי שלו: הוא מסוגל להעביר אנשי ימין ולהמיר אותם. הכיצד? לטענתו עשה זאת כבר בעבר ב 2006.

כפי שנכתב כבר בעבר: להחלטה של שלי יחימוביץ׳ יש משמעות רבה. זה נוגע גם להחלטתו של גבאי (אם וכאשר) מי ימלא את תפקיד יו״ר האופוזיציה בתקופה שתעבור עד לבחירות כלליות. אם גבאי יעניק לה את המשימה הזו, להיות יו״ר האופוזיציה בפיקדון, זו תהיה ממש הנשמת פצועה והשבתה לחיים. ובמחשבה נוספת: אם גבאי ינצח ויציע לעמיר פרץ להתמנות ליו״ר האופוזיציה לתקופת הביניים, זה יהיה מהלך מאחד שורות ומנהיגותי מן המדרגה הראשונה.

ומה לגבי מרגלית? מבחינתו אכזבה גדולה, אך הוא דמות מאוד חיונית במפלגת העבודה. הוא הוכיח במערכה הזו שיש לו קהל תומכים לא מבוטל ושהוא יודע לרתום אנשים לחזון שלו. מאחר ומספר המצביעים עבורו משמעותי (עבור פרץ ו/או גבאי) הוא יוכל לשקול למי מהם להעביר תמיכה.

 

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/05/labor-1stround/feed/ 4
יום בחירות לראשות מפלגת העבודה 4 ביולי 2017 http://www.talschneider.com/2017/07/04/labor-primaries-july2017/ http://www.talschneider.com/2017/07/04/labor-primaries-july2017/#respond Tue, 04 Jul 2017 14:25:38 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19062 פעם שלישית שאני מסקרת בחירות לראשות מפלגת העבודה במסגרת הזו של הפלוג, הבלוג הפוליטי.

בנובמבר 2013 התמודדו יחימוביץ׳ והרצוג.

בספטמבר 2011 התמודדו עמיר פרץ, יחימוביץ׳ והרצוג.

חוץ מזה יצא לי לסקר גם פריימריז לדירוג רשימת העבודה, פריימריז על ראשות ורשימת הבית היהודי, פריימריז על ראשות הליכוד, פריימריז לדירוג רשימת הליכוד, בחירות פנימיות במרצ, פריימריז, ועידה בחד״ש.

כמו בעבר, עומדת להעלות כאן תמונות מיום הבחירות (מטה)

קודם לכן, הערה בנוגע למפלגת העבודה: סיפור הסמסים והטרדות המתפקדים חצה כל רף סביר. בינואר 2017 זה נכתב ודווח ומאז המצב רק החמיר. אם המפלגה הזו חפצת חיים היו״ר הבא שלה חייב לכנס צוות חשיבה/ועדת בדיקה פנימית ולגבש המלצות לשינוי התנהלות. עמיתי עידו קינן מפרסם היום שבנוסף למטרדי הסמסים, האתר של המפלגה פוגע בפרטיות מתפקדי המפלגה ולמעשה, אפשר להוריד את מאגר המתפקדים במלואו. כל אחד יכול להכניס מספר תעודת זהות של אדם כדי לדעת אם הוא חבר מפלגה או לא.

מנגד, המפלגה שיפרה את אתר המידע בנוגע לשיעורי ההצבעה ובמקום שדובר ישחרר סמסים כל כמה שעות, אפשר לרפרש את העוגה הצבעונית לבד. כמה עצות: 1) שימו קוד הטמעה (אפשר יהיה לקחת לכל מקום); 2) מדוע שלא יועלו גם התוצאות בצורה אלקטרונית באתר, תוך כדי הספירה (אולי זה עוד יקרה היום?); 3) שילוב של 1 + 2, כלומר אפשרות לאתרים לקחת קוד הטמעה עם מידע עוגתי.

עמדת הצבעה ממוחשבת לדוגמא. הבוחר ששלח לי את הצילום, בחר בהרצוג

מצביעים בקיבוץ עין חרוד מאוחד. קרדיט: שי אלט

שלי יחימוביץ׳ מצביעה בדיזינגוף סנטר.

אראל מרגלית מתראיין בסניף הירושלמי אחרי שהצביע. קרדיט: אור טוטנאור

מיכל ויצחק הרצוג מצביעים. צילום: קמפיין.

בנו של אבי גבאי בין המתנדבים בסניף הירושלמי. צילום: יובל כ.

הצבעה בסניף הרצליה. צילום: טל שניידר

הצבעה בסניף הרצליה. צילום: טל שניידר

הצבעה בסניף הרצליה. צילום: טל שניידר

הצבעה בבית קפה פינגווין בנהריה. קרדיט: דותן רזילי

אבי גבאי בסניף הירושלמי עם אמו. צילום: קמפיין

עמר בר לב עם אמו בת ה90 בקלפי ברמת השרון. צילום: טל שניידר

עמיר פרץ מצביע בשדרות. צילום: קמפיין

 

הרצוג עם תומכים. צילום: קמפיין

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/04/labor-primaries-july2017/feed/ 0
נתניהו עושה בתים מבפנים; השינוי הדרמטי בטקטיקה הפוליטית http://www.talschneider.com/2017/07/02/netanyahu-2017-likudmembers/ http://www.talschneider.com/2017/07/02/netanyahu-2017-likudmembers/#comments Sun, 02 Jul 2017 11:40:13 +0000 http://www.talschneider.com/?p=19023 בחודשים האחרונים ניתן להבחין בשינוי דרמטי בעבודת השטח הפוליטית של לשכת ראש הממשלה. אם בעבר נתניהו היה מזמן את אנשי הליכוד, הפעילים, חברי מרכז ואף יועצים פוליטיים אל בלפור, כעת הוא מגיע לבתיהם הפרטיים של חברי מרכז או ראשי סניפים בליכוד, יושב לארוחת צהריים בדירות או בבתים של אנשי ליכוד מובילים. נותן לכולם לצלמו, בכל פוזיציה, אוכל ומפטפט עם האנשים. ועידת הליכוד לא אמורה להתכנס בזמן הקרוב, הפריימריז לראשות המפלגה נסגרו לפני יותר משנה ונתניהו הוא מועמד הליכוד לבחירות הקבועות לנובמבר 2019, ובכל זאת, נתניהו של 2017, אינו נתניהו של 2014 או 2015.

יצא לי לכתוב בעבר על הקמפיינים המאופקים שלו.

הנה בחורף 2014, פוסט (כולל תמונות) של נתניהו עם פעילים בבלפור. אז, המפגשים הללו תועדו, אך לא כל התמונות הועלו ברשתות. המפגשים הללו היו נדירים יחסית, לפחות בהשוואה לנתניהו של השנים שקדמו לכך.

הנה בחורף 2013, שני פוסטים על אנשי ליכוד שהיו מתוסכלים מן הניתוק של נתניהו מן השטח.

הנה בחורף 2012, כאשר נתניהו והליכוד עסקו בלחמוק מאירועים פומביים לקראת הבחירות.

ובכן, ההתסגרות שאפיינה את השנים הראשונות היא היסטוריה. נתניהו של 2017 מרבה לצאת מבלפור ולא רק להכרזות של שר האוצר על הסכמי גג לבניה או אירועים צבאיים/בטחוניים. הוא מגיע לאירועים בתחומי החינוך, הבריאות, ניצולי שואה. העידן בו הוא עסק רק באיראן ו/או רק בנושאים פלסטיניים הסתיים.

הנה מקבץ תמונות מן העת האחרונה. (את התמונות לקחתי מקירות הפייסבוק הפומביים של פעילי ליכוד)

בביתו של שימי טל, יו״ר מועצת סניף הליכוד בבאר יעקב ב 13 ביוני 2017.

שימו לב לנוכחים הנוספים בתמונות: היועץ הפוליטי עמרי אקוניס (אח של) בצד הימני בתמונה האחרונה במקבץ להלן. בצד השמאלי באחת התמונות, יהושע מור-יוסף בעל משרד יחסי ציבור ומי ששמו הוזכר כמועמד לפיקוד על גלי צה״ל, בתמונה אחרת הוא יושב בסמוך לראש הלשכה יואב הורביץ (ישובים על שולחן מטבחי מוגבה ברקע) וחני בלייווייס (בגד כחול), שהיא ראש לשכת יו״ר הליכוד במצודת זאב.

עוד מן החומרים שהועלו במהלך אותה ארוחת הצהריים, שימי טל מפרגן לאשת ראש הממשלה שרה נתניהו (אשר אינה נוכחת באירוע זה):

ב 3 באפריל, אחרי חתימה על הסכם גג בבית שמש, הגיע נתניהו לביתה הפרטי של קטי שטרית, חברת מרכז הליכוד ומי שמשמשת כיום כיועצת של ניר ברקת. שטרית עבדה שנים ממושכות עם השר ישראל כץ ולפניו, עם גדעון סער. היא פעילה בולטת ומוכרת מאוד בליכוד.

ב 29 במאי הגיע נתניהו לחתימה על הסכם גג בעיר אופקים. גם שם המשיך (לאחר האירוע הפומבי) לביתו של ראש עירית אופקים, איציק דנינו, שהוא גם יו״ר סניף הליכוד באופקים. דנינו נחשב כמקורב (יחסית) לשר ישראל כץ.

וב 19 ביוני התארח נתניהו בביתו של שוקי אוחנה יו״ר סניף הליכוד בצפת (אחרי טקס חנוכת מכון ההקרנות של המרכז הרפואי זיו, בצפת).

מעבר לארוחות הפרטיות בבתים של חברי ליכוד, נתניהו גם נפגש עם פעילים במסעדות מקומיות או מתחמים אחרים (עכו, לוד, אילת, קצרין).


אנשים בליכוד עמם שוחחתי אומרים שהמטרה של המפגשים המקומיים האלה היא לבנות את רשימת המחוזות של הליכוד בצורה יותר טובה. לבחון ולבדוק, ככל שזה ניתן, שרשימת הליכוד לא תכיל יותר מועמדים כמו ח״כ אורן חזן או ח״כים אחרים, שפועלם והתבטאויותיהם בכנסת, אינם מרשימים (בלשון המעטה). יש מי שחושב שזו גם פעולת מנע לאור ההתרוצצויות של גדעון סער בסניפי הליכוד.

האם כל הפעילות הזו מרמזת על בחירות מידיות? לא בהכרח. אך ניכר שמישהו משקיע מחשבה באיך ומתי לפגוש את הליכודניקים. בבתיהם, בפורומים אינטימיים, בארוחות ביתיות.

וזמן לבלות נשאר לך? כן

בשבוע שעבר, בין טיסות לחו״ל למשברים עם יהדות התפוצות, הספיק נתניהו גם לקפוץ לחתונתו של יאיר קספריוס, סגנו (או המשנה של) ניר חפץ, המשמש כיועץ התקשורת של ראש הממשלה ואשתו.

שבוע קודם לכן, הגיע נתניהו גם לחתונתו של דיוויד קיז, יועץ נתניהו לתקשורת זרה (שתי תמונות מטה)
ֿ

 

 

]]>
http://www.talschneider.com/2017/07/02/netanyahu-2017-likudmembers/feed/ 1